Dużo więcej niż “coś dla podniebienia…”

Instalacja odwróconej osmozy gwarantuje doskonałą jakość wody do produkcji piwa, oraz zmniejsza do minimum koszty energetyczne
Zastosowania: Przemysł lekki

W przemyśle spożywczym, a przede wszystkim w produkcji napojów, uzdatnianie wody jest kwestią najwyższej wagi. Browar Gold Ochsen w Ulma zainwestował około 200.000 euro w instalację odwróconej osmozy (RO) do odsalania i uzdatniania wody wykorzystywanej do produkcji piwa. Celem inwestycji było stawienie czoła słabej, pod względem chemiczno-biologicznym jakości wody, mającej negatywny wpływ na poziom jakościowy oferowanego produktu, utrudniającej przebieg procesu produkcyjnego, powodującej zbędne koszty oraz oddziałującej negatywnie na środowisko. W ten sposób browar postawił wszystko na jedną kartę – doskonała jakość wody do piwa, oszczędność energii, oraz ochrona środowiska. Nowa instalacja zastępuje wykorzystywaną dotychczas technikę wymiany jonowej, procesem membranowym, mającym ogromne zalety z punktu widzenia techniczno-procesowego w porównaniu do systemu wcześniej stosowanego.

Tradycja i innowacja
Browar Gold Ochsen szczyci się długoletnią tradycją rodzinną, zapoczątkowaną w roku 1868. Produkuje się tu rocznie około 600.000 hektolitrów piwa i napojów bezalkoholowych, zaspokajając zapotrzebowanie rynku na terenach graniczących ze Szwajcarią. Woda do produkcji piwa jest pobierana ze studni głębinowej znajdującej się na terenie zakładu. To, co jest najważniejsze dla producentów piwa w Ulma, to nie tylko spełnienie wymogów jakościowych wody pitnej narzuconych przez obowiązujące w tej materii przepisy niemieckie, ale przede wszystkim zachowanie niepowtarzalnego smaku i charakteru napojów przygotowywanych na bazie doskonałej jakości wody, które pod względem chemiczno-biologicznym charakteryzują i odróżniają typ piwa oraz miejsce pochodzenia surowej wody wykorzystywanej przez poszczególnych producentów. Konieczne jest ponadto zagwarantowanie stałego zapasu wody do procesu produkcji.

W celu zaspokojenia tych rygorystycznych wymogów, dyrekcja browaru skontaktowała się z Grünbeck Wasseraufbereitung GmbH, Höchstadt a.d. Donau, która jest wiodącą firmą w sektorze uzdatniania wody. We współpracy z Lowara, Großostheim, specjalizującą się w systemach pompowania, powstał projekt, który dzięki zastosowanej inżynierii procesowej jest przede wszystkim przyjazny dla środowiska, prosty w obsłudze, jak również ekonomicznego. Tylko dzięki pompom z regulacją częstotliwości dostarczonym przez Lowara, możliwe jest zaoszczędzenie ponad 30% energii elektrycznej, co stanowi ogromny zysk dla Gold Ochsen.

W nawiązaniu do powyższego, Armin Eisenhofer, dyrektor sprzedaży i technologii spożywczej firmy Grünbeck, przedstawił szczegóły instalacji:

Panie Eisenhofer, do czego służy instalacja i w jaki sposób funkcjonuje?
Instalacja służy do uzdatniania wody wykorzystywanej do produkcji piwa, ściślej mówiąc służy do odsalania wody studziennej. W następnej fazie woda ta zostaje wymieszana z 10% przefiltrowanej wody studziennej w celu uzyskania surowca do wyprodukowania optymalnego piwa. Wartość m jest ustawiana na około 0,8 – 1 val/m³.

Co oznacza instalacja RO?
Instalacja RO oznacza proces odwróconej osmozy, z angielskiego “reverse osmosis“. Proces ten pozwala na demineralizację wody studziennej. Woda ta jest przepuszczana pod ciśnieniem przez półprzepuszczalną membranę, dzięki czemu uzyskuje się czystą wodę zdemineralizowaną.

Jakie zalety ma instalacja w fabryce piwa Gold Ochsen?
Firma miała zamiar zrezygnować z techniki wymiany jonowej i zastąpić ją procesem membranowym. Główną zaletą w przypadku stosowania instalacji RO jest to, że nie jest konieczne stosowanie żadnych środków agresywnych, takich jak kwasy lub związki alkaiczne. Ponadto, dzięki wykorzystaniu pomp Lowara z regulacją częstotliwości uzyskuje się dodatkowe ważne korzyści: pomijając zmiany ciśnienia w kanale zasilającym instalację RO, ciśnienie robocze jest utrzymywane na stałym poziomie. Zapobieganie uderzeniom wodnym przedłuża w znacznym stopniu czas eksploatacji membrany osmotycznej. W odróżnieniu do wymiennika jonowego, instalacja RO działa w sposób ciągły.

Ile wody do produkcji piwa jest w stanie dostarczyć nowa instalacja RO?
Zdolności produkcyjne instalacji RO to 42,5 m³/h. Tak więc, całkowita produkcja instalacji uzdatniania wody do produkcji piwa równa się 50 m³/h.

Podsumowując:
“Instalacja dostarcza bez przerwy wysokiej jakości wodę do produkcji wyśmienitego piwa, zużywając przy tym minimalne ilości energii. Szczególnie dzięki zastosowaniu cichobieżnych pomp Lowara z regulacją częstotliwości, uzyskuje się ogromne korzyści w zakresie oszczędności energii elektrycznej, ale przede wszystkich z punktu widzenia mechanicznego, z racji tego, że w przypadku zmian ciśnienia w kanale zasilania instalacji RO, ciśnienie robocze jest utrzymywane na stałym poziomie. Zapobieganie uderzeniom wodnym zwiększa w znacznym stopniu czas eksploatacji membran osmozowych. Ponadto, nie będąc zmuszonym do stosowania agresywnych środków, takich jak kwasy i związki alkaiczne, w konkretny sposób mamy swój udział w ochronie środowiska.”