Lowara w największym centrum handlowym na Bałkanach – Hermes Park Carrefour

Kraj odniesienia: Bułgaria

Zastosowania: Użytek prywatny

 

Hermes Park Carrefour, nowoczesny i luksusowy budynek wybudowany przez grecką firmę GEK- TERNA, stanowi dzisiaj jeden z najważniejszych punktów odniesienia dla sfery handlowej i społecznej w Sofii (Bułgaria). Hermes Park Carrefour, jeden z największych centrów handlowych na Bałkanach, został wzniesiony na powierzchni 45.000 m2, a w całości obejmuje 242.000 mterenu. Struktura ta obejmuje centrum handlowe o powierzchni 99.000 m2, strefę przyległych budynków o powierzchni 70.000 m2 oraz strefy parkingowe, podziemne i naziemne o powierzchni około 73.000 m2. Budowa Hermes Park została zakończona po 27 miesiącach prac w styczniu 2010 roku.
Przy doborze podwykonawców i dostawców wzięto przede wszystkim pod uwagę kryteria techniczno-ekonomiczne. IDATOR SA, wyłączny dystrybutor firmy Lowara w Grecji, zapewnił dostawę systemów pompowych do ogrzewania, chłodzenia, klimatyzacji, zaopatrzenia w wodę, kanalizacji i ścieków oraz systemu przeciwpożarowego w tej okazałej budowli. Lowara, dzięki owocnej współpracy poszczególnych zespołów budowlanych oraz dystrybutorów zarówno greckich jak i bułgarskich, stała się stałym filarem w ramach tego projektu.
Instalacja HVAC budynku obejmuje 148 elektropomp serii FC, FH, LS, z czego 85% posiada sterowanie z wykorzystaniem sterowników częstotliwości Hydrovar®. Sieć kanalizacyjna obejmuje 23 stacje wyposażone w pompy z nożem tnącym DLG i 4 przepompownie typu Sekamatik z Xylem Water Solutions Austria. Zaopatrzenie budynku w wodę jest gwarantowane przez zespół hydroforowy składający się z pięciu pomp wielostopniowych serii SV46 sterowanych przemiennikami częstotliwości Hydrovar®, przez zestaw hydroforowy złożony z pomp serii SV16 oraz przez 10 mniejszych pomp serii SH, FC i TLC. Do instalacji przeciwpożarowej wykorzystano 7 zestawów hydroforowych serii GEN, certyfikowanych według wymogów ustalonych przez najnowszą normę europejską w zakresie ochrony przeciwpożarowej – EN 12845 “Stałe urządzenia gaśnicze – Automatyczne urządzenia tryskaczowe – Projektowanie, Instalowanie i Konserwacja”.

George Efstratiadis, szef IDATOR SA, powiedział: “Hermes Park jest doskonałym przykładem na to jak bardzo siła działania synergetycznego Xylem może być twórcza!”. Dwie spółki (Lowara i Xylem Water Solutions Austria) oraz dwóch oficjalnych dystrybutorów (Idator z Grecji i Aquastart z Bułgarii) mieli odmienne widzenie na projekt w stosunku do naszych konkurentów. Wszyscy mieliśmy ten sam cel do osiągnięcia: zdobycie projektu, zainstalowanie pomp, uświadomienie wszystkim zainteresowanym (właścicielowi, wykonawcy, doradcom), że jesteśmy zawsze tam, gdzie nas potrzebują (Sofia lub Ateny), że jesteśmy w stanie porozumiewać się w miejscowym języku i że jesteśmy zawsze gotowi by spełnić wszystkie ich oczekiwania. Było to niezwykłe doświadczenie dla wszystkich pracowników Xylem i mam nadzieję, że ”Hermes Park” jest doskonałym przykładem godnym powielania w przyszłości w celu pozyskania innych międzynarodowych projektów. Chciałbym złożyć specjalne podziękowania Pani Petii Russinovej (szefowej Aquastart), George Stathoulias (Sales Engineer Biura Usług Budowlanych z firmy Idator) oraz Ugo Baldieri (Area Manager z Xylem) za ich znakomitą współpracę nad całym projektem”.

TERNA wyraża szczere podziękowania firmie IDATOR za jej owocną współpracę w dostawie wszystkich pomp koniecznych do realizacji projektu jak również firmie Aquastart za wsparcie techniczne udzielone za każdym razem, gdy było ononiezbędne w zakresie techniki inżynieryjnej. Lowara została doceniona za swoją wysoką jakość i profesjonalność, dzięki której firma TERNA mogła oddać do użytku cały kompleks i imponującą instalację w ustalonym terminie. TERNA wyraziła swoją chęć współpracy również w przyszłości, doceniając wielkie zaangażowanie i włożony wysiłek.
Produkty Lowara wpływają na energetyczną sprawność budynku. Wydajność całkowita wynosi 2,37 MW a wybór przemienników częstotliwości Hydrovar® w połączeniu z silnikami PLM o wysokiej sprawności gwarantuje systemowi doskonałą sprawność pod względem energetycznym i jednocześnie ekologicznym.