Lowara zaopatrza w wodę najwyższy budynek na Bałkanach

Kraj odniesienia: Serbia

Zastosowania: Budynki przemysłowe

W 1999 roku jeden z najważniejszych symboli Serbii – Wieża na górze Avala – został zniszczony podczas bombowego ataku NATO. Dwanaście lat później jako znak jedności i rozwoju Avala New Tower została oficjalnie otwarta na tym samym szczycie belgradzkiego wzgórza. Wieża zachowała swoją charakterystyczną geometryczną formę o poprzecznym przekroju trójkąta równobocznego.

Analogicznie do poprzedniej, nowa wieża będzie miała zastosowanie przede wszystkim w telekomunikacji high-tech, ale nowy budynek posiada liczne ulepszenia m.in. restaurację ze wspaniałymi widokami zlokalizowaną na 124 metrach wysokości oraz panoramiczny taras znajdujący się dwa metry wyżej. W sumie wieża wznosi się na całkowitą wysokość 204,5 metra, będąc w ten sposób najwyższym budynkiem na Bałkanach.

Zespoły ciśnieniowe Lowara zapewniają zaopatrzenie w wodę
Wieża, goszcząc przestrzenie robocze takie jak restauracja, charakteryzuje się znacznym zapotrzebowaniem na wodę zarówno sanitarną, jak i dla instalacji przeciwpożarowych. Przedstawiciel Lowara w Serbii, BINEMIKOM, zaproponował kilka rozwiązań będących w stanie spełnić wymogi wieży Avala.
W dolnej betonowej części wieży znajduje się zespół ciśnieniowy, który wyposażony jest w dwie wielostopniowe, przeznaczone do zaopatrywania w wodę, pompy Lowara SV. Cechuje się on wydajnością aż do 120 m3/h i wysokością podnoszenia aż do 330 metrów .

Obecny jest ponadto drugi zespół ciśnieniowy wyposażony w dwie pompy serii SV pełniące dwojaką funkcję dostarczania wody do górnej stalowej części wieży, w której znajdują się restauracja i pomieszczenia techniczne, oraz do instalacji tryskaczowej.

Trzeci zespół ciśnieniowy posiada dwie pompy serii FHE zasilające instalację przeciwpożarową zewnętrznych hydrantów. Seria FHE pomp żeliwnych cechuje się wydajnością aż do 700 m3/h i wysokością podnoszenia aż do 100 metrów.

Wymogi wieży zostały spełnione
Trzy grupy ciśnieniowe Lowara, zmontowane z pomp Lowara i odpowiednich przetwornic częstotliwości w zakładzie BINEMIKOM, w pełni odpowiadają zapotrzebowaniu na wodę sanitarną i do instalacji przeciwpożarowej. Wieża Avala ze swoim nowym oświetleniem zewnętrznym od podstawy do szczytu została otwarta w kwietniu 2010 roku i będzie stanowić punkt odniesienia dla przyszłych pokoleń.